niedziela, 5 stycznia 2014

10 przykazań dla opiekuna chomika:


Nie niepokoić w kryjówce,


Nie umieszczać w przegrzanym miejscu,


Nie ograniczać możności biegania i wspinaczki,


Zamykać dokładnie pomieszczenie chomika,


Nie żywić jednostajnie, dbać o dostarczanie witamin,


Nie dawać długich i ostrych ości i kości,


Nie wstawiać do klatki naczyń z cienkiego szkła,


Nie kąpać,


Nie denerwować przykrymi bodźcami, np. dmuchaniem w nos, czy cmokaniem,


Nie traktować każdego chomika identycznie, według schematu.

OSWAJANIE -oswojenie młodego, dopiero co kupionego chomika nie jest trudne. Niewielkie problemy możemy mieć ze starszym zwierzątkiem, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Przez kilka pierwszych dni powinniśmy poprzestać na obserwowaniu chomika, od czasu do czasu można przykładać rękę do krat, a następnie wkładać ją do środka. Dajmy chomikowi czas na zapoznanie się z naszym zapachem. Możemy też podawać mu jedzenie na ręce. Prawdziwe schody zaczynają się, gdy po 4-5 dniach postanowimy zmienić chomikowi ściółkę. Uważam, że najlepszym miejscem do tego jest wyłożona ręcznikami wanna lub pojemnik na pościel w tapczanie (oczywiście pusty). Włożywszy klatkę do wanny musimy zdjąć z góry kraty. Poczekajmy, aż chomik sam wyjdzie z kuwety. Możemy spróbować pogłaskać chomika, a jeżeli jest spokojny, szybkim i zdecydowanym ruchem chwycić go w obie dłonie. Dużo mniej stresujące dla chomików jest łapanie za skórę na karku, ale ten sposób wydaje mi się bardzo brutalny, mimo, że chwycony w ten sposób chomik nie wydaje się odzczuwać bólu. Nie należy od razu wypuszczać chomika na podłogę, gdyż przerażony mógłby pobiec na oślep przed siebie i zniknąć w jakiejś dziurze. Dopiero po kilku dniach, gdy chomik nie będzie się już nas bał, a my posiądziemy umiejętność dość długiego trzymania go przy sobie możemy spróbować położyć zwierzątko na fotelu lub stole. Pierwszego dnia lepiej jest oswajać chomika rozbudzonego i wypoczętego, a w przyszłości lepiej obudzić go w środku dnia. Przynajmniej przez pewien czas będzie spokojny i ospały. Z czasem chomik słysząc nas będzie radośnie wybiegał z legwiska, oczekując pieszczot i spaceru. Szczególnie chomiki syryjskie bardzo dobrze poznają swoich opiekunów i mają doskonałą pamięć. Tu jeszcze ostrzeżenie: parę sekund po obudzeniu nie dotykajmy chomika, ponieważ może ugryźć, choć ogólnie chomiki gryzą tylko wtedy, gdy czują się szczególnie zagrożone, a do tego nie mają żadnej drogi ucieczki. Chomik ostrzega nas zgrzytając zębami, stając na tylnych łapkach i otwierając buzię lub przewracając się na grzbiecik.

ROZMNAŻANIE - w warunkach domowych chomiki trudno rozmnożyć. Samica zwykle zjada swoje dzieci kilka dni po ich urodzeniu. Ale jeżeli już zdecydujemy się na chomicze dzieci, pamiętajmy o kilku zasadach przy dobieraniu parki. A więc nie mogą to być zwierzęta za stare: chomiki osiągają dojrzałość płciową już po około miesiącu-dwóch (chomik w ciągu trzech tygodni przeżywa mniej więcej tyle, ile człowiek przez 1 rok). Samiec powinien być większy i starszy od samiczki, gdyż samiczki chomików są bardzo wojownicze i spotkanie z partnerką mogłoby się skończyć tragicznie dla pana młodego. Zaloty powinny się odbywać na neutralnym terenie, ewentualnie u samca. Stosunek trwa parę minut i powtarza się kilkakrotnie, potem samiczka przepędza samca. Podczas ciąży i podczas opieki nad małymi nie powinniśmy niepokoić matki w gnieździe, sprzątać i dotykać, ani samicy, ani małych. Zaniepokojona może posunąć się do kanibalizmu. Musimy za to dostarczać jej więcej jedzenia, gdyż rozwój młodych odbywa się kosztem samicy. Małe chomiki rodzą się nagie, głuche i ślepe. Po 2 tygodniach zaczynają wychodzić z gniazda, po 20 dniach samica przestaje dzieci karmić, a po 24 dniach - porzuca. Samiczki zdolne są do zapłodnienia w 42-43 dniu życia, samce zaś dużo później - w 50-57 dniu życia

GATUNKI CHOMIKÓWW sklepach najczęściej można spotkać chomiki syryjskie, są one przyjacielskie, łatwo się oswajają, ale może się zdarzyć, że w sklepowym akwarium zobaczymy chomika innego gatunku:

CHOMIK SYRYJSKI (Mesocricetus auratus):


Wygląd: chomik pośredniej wielkości; grzbiet i boki najczęściej złotawobrązowe, w okolicach oczu i na policzkach oraz powyżej uszu występują ciemne plamki. Inne odmiany barwne: białe z czerownymi oczkami (albinosy), białe z czarnymi oczkami i czarnymi uszami, kremowe, beżowe, brązowe, złociste, szare i czarne (czyli ogółem wszystkie).


Dojrzałość płciową osiąga w wieku 6-7 tygodni, rozmnaża się przez cały rok, ciąża trwa 16 dni. Liczba młodych waha się od 3 do 6. Długość życia wynosi niestety tylko około 2-3 lata.

Chomik syryjski (Mesocricetus auratus), zwany też chomikiem złocistym, odkryty został na terenie Syrii w 1839 roku. Obecnie spotyka się w hodowli najczęściej chomiki syryjskie w dwóch odmianach barwnych: białe z czerwonymi oczami oraz białe z czarnymi oczami. Niektóre białe chomiki mają też czarne uszy. Są również chomiki złociste, czarne i szare.

W hodowlach rozmnażają się bardzo dobrze cały rok, a ciąża trwa tylko 16 dni. Samica rodzi 3-5 młodych.

Jeżeli chcemy trzymać chomika w domu musimy pamiętać, że od pierwszego momentu musi mieć swoje własne, wygodne "mieszkanie". Jest gryzoniem i konieczność stałego ścierania mocnych siekaczy może być powodem wielu zniszczeń w naszym domu.

Jest zwierzęciem aktywnym, wykazującym wiele przedsiębiorczości i sprytu. Lubi się wspinać, nieraz bardzo wysoko, i przeciskać pomiędzy przeróżnymi przedmiotami.

Klatka zwierzęcia nie może być ustawiona blisko kaloryfera, ponieważ chomik jest wrażliwy na przegrzewanie. Najlepiej jest kupić gotową metalową klatkę (o wymiarach minimum 45 cm x 30 cmx 30 cm). Dno klatki ze szkła lub blachy powinno być wysłane torfem, który dobrze chłonie wilgoć oraz zapach i jest bakteriobójczy. Zamiast torfu używa się też trocin. Chomikowi nie wolno podawać szmatek, wełny, nici, czy waty, ponieważ łatwo się w nie zaplątuje.

Do pomieszczenia chomika możemy włożyć krótko pocięte gałązki wierzby lub drzew owocowych. Chomik będzie ścierał stale rosnące ząbki. Dieta chomika powinna zawierać dużo pożywienia suchego, mieszankę różnych kasz i czerstwe, dobrze wysuszone pieczywo. Chętnie uzupełniają swoją dietę marchewką, pietruszką -- nawet z częścią zieloną, selerami, burakami, niewielką ilością sałaty, mniszka lekarskiego, trochę zieloną trawą i sianem. Owoce, takie jak jabłka z pestkami są całorocznym pożywieniem chomika. Chomiki robią zapasy żywności, które łatwo gniją i pleśnieją, a więc musimy codziennie te zapasy usunąć.

Chomik syryjski jest samotnikiem, a często zmuszony do mieszkania na małej powierzchni z drugim, toczy zacięte walki, nawet kończące się śmiercią słabszego osobnika.

Żyje około 2 lat.

CHOMIK EUROPEJSKI (Cricetus cricetus): (bardzo trudny w hodowli, nie nadaje się do trzymania w domu)


Wygląd: krępa budowa ciała i gruby ogon; grzbiet ma barwę złotawobrązową, zaś brzuch - czarną. Nos i stopy są białe. Symetrycznie po bokach ciała i na policzkach występują biało - żółte plamy.


Chomik Europejski rozmnaża się od kwietnia do sierpnia, ciąża trwa 19-20 dni. Liczba młodych waha się od 4 do 12 sztuk. Długość życia wynosi 6-8 lat.

CHOMIK DŻUNGARSKI (Phodopus sungorus):


Wygląd: chomik o krępej budowie ciała, słabo zaznaczonej szyi i małych uszach. Podeszwy przednich i tylnych łap oraz mały ogon są gęsto pokryte włosami. Grzbiet ma barwę szarobrunatną, niekiedy popielatoszarą. Od głowy, wzdłuż ogona przebiega czarna pręga. Brzuch jest biały, a po bokach ciała występują plamy.


Dojrzałość płciową osiąga w wieku 3 tygodni, rozmnaża się przez cały rok, ciąża trwa 20-22 dni. Długość życia wynosi 2-3 lata.

CHOMIK ROBOROWSKIEGO (Phodopus roborowskii):


Z wyglądu bardzo podobny jest do chomika dżungalskiego, ma jednak znacznie krótszy ogon. Grzbiet ma odcień złoty, zaś brzuch ma barwę białą. Uszy są ciemniejsze niż u chomika dżungarskiego, z białymi plamami.


Dojrzałość płciową osiąga w wieku 3 tygodni, rozmnaża się od kwietnia do września, ciąża trwa 20-22 dni. Liczba młodych w miocie waha się od 3 do 6 sztuk, ale czasem rodzi się aż 7-9 młodych. Długość życia wynosi 2-3 lata.

CHOMIK CHIŃSKI (Cricetulus griseus):


Wygląd: grzbiet ma barwę szarą, zaś brzuch jest szarobiały. Wzdłuż kręgosłupa, od głowy do końca ogona, biegnie czarna pręga.


Dojrzałość płciową osiąga w wieku 1,5 miesiąca, rozmnaża się w czasie ciepłej pory roku, a ciąża trwa od 20 do 22 dni. Liczba młodych waha się od 2 do 7 sztuk. Gatunek ten prowadzi samotniczy tryb życia.

CHOMIK STEPOWY (Cricetulus barabensis):


Wygląd: chomik ten ma większy i słabiej owłosiony, niż u poprzednich gatunków, ogon. Grzbiet ma barwę od ciemnobrązowej do rudobrązowej z szarym odcieniem, zaś brzuch jest popielaty. Wzdłuż kręgosłupa biegnie czarna pręga.


Dojrzałość płciową osiąga w wieku 4-5 tygodni, rozmnaża się do kwietnia do października, ciąża trwa 20-22 dni. Liczba młodych waha się od 7 od 11 sztuk. Gatunek ten prowadzi samotniczy tryb życia i jest agresywny w stosunku do innych chomików.

Poza gatunkami chomików istnieją też odmiany barwne (w obrębie wszystkich gatunków), które każdy może wyhodować u siebie w domu, krzyżując ze sobą odpowiednie zwierzątka. A oto najczęściej spotykane odmiany: złocista, kremowa - oczy czarne, kremowa - oczy czerwone, miodowa, sepia, beżowa, cynamonowa, brązowa, biała - oczy czarne, dukatowozłota, popielata (szara), blond, biała albinotyczna - oczy czerwone. Wśród tych można też wyróżnić chomiki srokate (w ciapki), biało przepasane, atłasowe (satynowe) i długowłose.


Chory chomik.
Chomiki są delikatnymi i wrażliwymi zwierzątkami. Jeśli już zachorują szanse na ich wyleczenie mogą być niewielkie. Dlatego w myśl zasady "lepiej zapobiegać, niż leczyć" należy zwierzątku zapewnić jak najlepsze warunki do życia i rozwoju. Najczęstsze przyczyny chorób i urazów:
brak higieny w klatce
przegrzanie, zziębnięcie
nagłe zmiany temperatury
zbyt niska lub za wysoka wilgotność powietrza w otoczeniu chomika (łazienka, kuchnia)
częste i niepotrzebne niepokojenie podczas snu lub odpoczynku
zagrożenie ze strony innych zwierząt domowych wywołujące silny stres (kot)
zbyt wilgotna ściółka (powoduje: zapalenie oczu, wypadanie sierści)
podawanie miękkiej karmy (przerost siekaczy)
jednostajna i monotonna dieta
nieświeży, spleśniały lub zarobaczony pokarm
brak wody do picia
zbyt mała klatka lub terrarium
źle wykonane zabawki (połamanie kończyn w marnej jakości karuzelce)
upadek lub skok z wysokości
nadepnięcie lub przytrzaśnięcie drzwiami (chomik na spacerze zostawiony sam sobie)

Objawy choroby:
apatia, ospałość
brak apetytu
biegunki lub zaparcia
utrata masy ciała
wypadanie włosów
zmatowiałe i pozlepiane futerko
unikanie światła
ciągnięcie kończyny za sobą, utykanie
zbyt długie siekacze
charczenie, kichanie, katar
strupy lub rany na nosie, uszach, pyszczku
zaczerwienione oczy
wydzielina z oczu, uszu, nosa

Nie próbujcie leczyć chomika na własną rękę, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że zakończy się to śmiercią zwierzątka. Tylko weterynarz jest w stanie rozpoznać prawidłowo symptomy choroby i zalecić odpowiednią kurację.

Chomik jest zwierzęciem wszystkożernym. Powinien dostawać przede wszystkim pokarm roślinny z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego. Podstawowym daniem chomika są ziarna. Najbardziej smakują mu ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa. Gotowe mieszanki ziaren sprzedawane w sklepach zoologicznych mają skład dobrany do potrzeb chomika i są godne polecenia, tym bardziej, że wzbogacone bywają w potrzebne witaminy, przede wszystkim w witaminę D i E. Zwracamy jednak zawsze uwagę na datę produkcji mieszanki, a jeżeli daty nie ma na opakowaniu, lepiej go nie kupować.
Chomiki zbierają pożywienie najpierw w torebki, znajdujące się po obu stronach pyszczka, a potem w spiżarni, którą zakładają w pobliżu legowiska. Spiżarnie trzeba codziennie kontrolować i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy. Nie opróżniać całej spiżarni na raz, żeby nie wzbudzić w chomiku uczucia zagrożenia. Chomik musi mieć twarde pokarmy do gryzienia, żeby sobie scierać zęby, które niesustannie rosną. W sklepach zologicznych można dostać specjalne kolby, nadziane ziarnami, które świetnie nadają się do tego celu. Poza ziarnem chomikowi niezbędne są warzywa i owoce w stanie surowym. Bezpośrednio po zakupie nie przestawiaj chomikowi zbyt raptownie pokarmu. Chomiki w sklepach żywione są tylko mieszanką ziaren i w pierwszym tygodniu po zakupie należy je dalej tak żywić.
 Żywienie :
gotowymi mieszankami ziaren, które kupuje się w sklepach zoologicznych. Polecamy MultiFEED

orzechami: włoskimi, laskowymi, ziemnymi

ziarnami pszenicy, owsa, kukurydzy

nasionami słonecznika, lnu

płatkami owsianym

surowymi warzywami takimi jak: marchewka, pomidory, ogórki, selery, cukini, rzodkiewki

surowymi owocami takimi jak jabłka, gruszki, banany i w niewielkich ilościach truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie

pokarmem białkowym, takim jak mączniakami (robaki stosowane jako przynęta na ryby, do kupienia w sklepach zoologicznych)

serem żółtym, małymi ilościami twarogu, białego sera i śmietany

chomika nie należy żywić:
sałatą, gdyż zawiera ona obecnie taką ilość nitratów i pestycydów, że może się okazać szkodliwa dla chomika,
ziemniakami, cebulą, kapustą, fasolą, owocami cytrusowymi i kiwi
oraz wszelkimi resztkami ze stołu czy słodyczami

Pokarm dla ciężarnych i karmiących samic:

Samice spodziewające się potomstwa i te karmiące powinny otrzymywać o 1/3 więcej pożywienia. Pokarm powinien być wzbogacony w większe ilości białka , fosforu i wapnia. Podajemy więc więcej białego sera, mleka w proszku lub świeżego oraz larwy mieczaków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

*Każdy komentarz mile widziany
*Jeżeli blog Ci się spodobał - zaobserwuj, ja zrobię to samo u Ciebie
*Nie odpowiadam na LBA, choć dziękuję bardzo za wszelkie nominacje
*Odwiedzam blogi wszystkich komentujących
♥♥♥